Cytologia – badania, jako profilaktyka raka szyjki macicy.

Cytologia – badania, jako profilaktyka raka szyjki macicy.

Cytologia jest badaniem, które ma na celu zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Wiesz, że szacuje się iż dziennie na ten nowotwór umiera 5 Polek, a rocznie rozpoznaje się go u 3000 kobiet? To dużo!

Kiedy ostatnio je robiłaś?

Cytologia – kiedy zrobić ją pierwszy raz?

Wiele artykułów naukowych donosi, aby pierwsze badanie cytologiczne wykonać w przeciągu 3 lat od pierwszego stosunku płciowego, oraz nie później niż w 21. roku życia.

Cytologia – gdzie możesz zrobić badania za darmo?

W Polsce w 2006 roku powstał Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który ma na celu zmniejszenie zachorowania i umieralności na ten rodzaj nowotworu. Skierowany jest do kobiet między 25. a 59. rokiem życia i jest BEZPŁATNY (w placówkach NFZ, które podpisały umowę na realizację projektu).

Co to oznacza?

Raz na 3 lata możesz się zgłosić na darmową cytologię. Jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka raka szyjki macicy to będziesz mogła wykonywać takie badanie (za darmo) raz na rok.

Jakie są czynniki ryzyka?

  • zakażenie wirusem HPV
  • zakażenia HIV
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych
  • przebyty rak szyjki macicy

We wczesnym okresie niewiele chorób możesz rozpoznać sama, a nowotwór nie pojawia się z dnia na dzień. Robiąc więc regularnie badania możesz wystarczająco szybko przeszkodzić mu w rozwoju!

Cytologia – jak się przygotować do badania i w którym dniu cyklu ją wykonać?

Na 2 dni przed nie uprawiaj seksu ani nie stosuj żadnych leków dopochwowych. Wykonaj ją między 10. a 20. dniem cyklu, czyli po miesiączce.

Cytologia – jak wygląda badanie?

Przede wszystkim – nie ma się czego bać! Badanie nie boli i trwa krótko.

Ginekolog za pomocą wziernika rozwiera pochwę po to, aby obejrzeć Twoją szyjkę macicy. Następnie wprowadza niewielką szczoteczkę i pobiera wymaz delikatnie pocierając o szyjkę macicy. W ten sposób „zdobywa” pojedyncze komórki, które odda do badania. Wyróżniamy dwa sposoby wykonania:

  1. Cytologię klasyczną, czyli pobrany materiał umieszcza się na szkiełku.
  2. Cytologię płynną – materiał umieszcza się w specjalnym płynie, dzięki temu możemy też dodatkowo sprawdzić kilka innych rzeczy jak np. obecność wirusa HPV, który jest najczęstszym czynnikiem raka szyjki macicy, czy wirusa opryszczki.

Co jeśli po badaniu okaże się, że znaleziono u Ciebie zmienione komórki? 

Otóż bez paniki!

Często drobne zmiany komórkowe w obrębie szyjki macicy występują u kobiet, które są aktywne seksualnie. Mogą wystąpić w wyniku infekcji wywołanej przez HPV. Pamiętaj, że w większości przypadków nasz organizm (układ odpornościowy) świetnie sobie radzi z tymi infekcjami i pozbywa się ich jak przeziębienia.

U większości z nas te zmiany znikną same i nie będzie potrzebne żadne leczenie. Warto jednak powtórzyć badania po pół roku lub roku i sprawdzić jak się ma sytuacja i czy wszystko wróciło do normy.

Jeżeli zmiany będą niepokojące to ginekolog Cię o tym na pewno poinformuje! Będzie też chciał rozszerzyć diagnostykę. Póki tego nie robi – nie martw się.

Czy cytologia boli?

Jak sama widzisz nie ma się czym stresować. Może badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ale trwa krótko i naprawdę może uratować Twoje życie.

Cytologia – w jakich sytuacja koniecznie powinnaś udać się na badanie?

Jeśli od wielu lat zaniedbywałaś badania ginekologiczne i cytologiczne, a występuje u Ciebie któryś z poniższych objawów to koniecznie, jak najszybciej udaj się do ginekologa i się zbadaj.

  • zaburzenia krwawienia, czyli krwawienia pomiędzy miesiączkami bądź podczas stosunku
  • ból sromu bądź podbrzusza w trakcie seksu, ale także na co dzień
  • zmiana wydzieliny z pochwy, np. nieprzyjemny zapach, ślady krwi.

Jak sprawdzić gdzie jest najbliższa placówka, która realizuje Program Profilaktyki?

Wpisz w Google: Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i nazwę swojej miejscowości.

Zachęcam Cię z całego serca do tego, żebyś zapisała się na cytologię. Zachęć też swoją córkę, mamę, przyjaciółkę. Zbadajcie się i bądźcie zdrowe. Bo warto!

Wierzę, że ten post jest w stanie pomóc dużej ilości kobiet, dlatego jeśli dasz o nim znać swoim koleżankom – udostępniając go – będę niesamowicie wdzięczna 😍😍 Myślę, że one również. 🤩

Karolina „FizjoWoman”

Dodaj komentarz

Zamknij Menu