Ciąża – możliwe problemy i dolegliwości

Ciąża – możliwe problemy i dolegliwości

Od przedszkola fascynowała mnie ciąża – uważałam, że to najbardziej niesamowity okres w życiu Kobiety oraz że każda przyszła mama czuje się niczym gwiazda.

O ile nadal zostaje przy stwierdzeniu, że to niesamowity czas, to niestety nie każda czuje się podczas ciąży dobrze. W końcu nie bez powodu powstało hasło „Dolegliwości ciążowe”.

Jakie zmiany zachodzą w ciele w trakcie ciąży?

Ciąża jest czasem dużych zmian w naszym ciele i dobrze jeśli będziemy je rozumiały.

 1. Narządem, który doświadcza największych zmian jest macica. Przed ciążą przypomina spłaszczoną, odwróconą gruszkę, ma wielkość mniej więcej zaciśniętej pięści (6-7cm długości), wagę kurzego jajka (ok. 60-70g) i nieśmiało wygląda zza spojenia łonowego. Podczas ciąży stopniowo rośnie i się rozciąga aż ostatecznie waży około 1-1,5kg. Spora różnica prawda? Dodatkowo w jej obrębie zwiększa się ilość naczyń krwionośnych co powoduje, że jest silnie ukrwiona.Na co warto zwrócić uwagę?
  • Jak zawsze na prawidłową postawę! Macica powinna rosnąć do góry i dogrzbietowo -tak obrazowo: z pozycji przodozgięcia i przodopochylenia („leżenia na pęcherzu”) powinna się otwierać/prostować. Widzicie to w wyobraźni?
  • Gdy mamy zamkniętą pozycję ciała np. chodzimy zgarbione (żebra są mocno obniżone) możemy blokować prawidłowy rozwój macicy. Pomijając szereg dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłową postawą.
  • Nadmiernie napięte mięśnie skośne brzucha powodują, że brzuszek rośnie tylko do przodu. Wiem, że wiele pań jest wtedy bardzo zadowolonych, bo od tyłu nie widać, że są w ciąży, ale tak naprawdę ta sytuacja powoduje, że zdecydowanie silniej obciążona jest kresa biała. Dodatkowo „Frędzel” ma mniej miejsca na swoje popisy. Prawidłowe napięcie brzucha i prawidłowa postawa będą zapewniały mu wystarczająca ilość miejsca, a to zmniejszy ryzyko jego asymetrycznego ułożenia w brzuszku.
 2. Jak każda z was wie, w ciąży zmienia się środek ciężkości ciała. Przed ciążą, gdy nasza postawa jest prawidłowa, znajduje się on na poziomie S2. Przez rosnący brzuszek oraz piersi przesuwa się on do przodu. Wraz z przesunięciem się środka ciężkości kompensacyjnie zwiększa się lordoza lędźwiowa, a za nią kifoza piersiowa i lordoza szyjna. Jeśli do tego dołożymy nieprawidłową postawę przed ciążą to musimy być świadome, że krzywizny będą mocniej zarysowane. Taka postawa powoduje wzrost napięcia więzadeł oraz mięśni, co w konsekwencji przekłada się na dolegliwości bólowe np. w dolnym odcinku kręgosłupa, odcinku piersiowym, bądź na drętwienia/mrowienia kończyn. Ponownie podkreślę: dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową postawę zarówno przed ciążą jak i podczas niej!
 3. Układ krążenia – wzrasta objętość krwi, zwiększa się częstość pracy serca oraz jego pojemność minutowa, co po prostu oznacza, że Twoje serce pracuje intensywniej, ponieważ ma więcej do roboty. W związku z tym możesz odczuwać większe zmęczenie podczas czynności, które zazwyczaj nie sprawiały problemów.
  • Dobrą opcją przystosowania organizmu do nowej sytuacji jest regularna, mądrze dobrana aktywność fizyczna.
  • Uwaga: zmiany ciśnienia krwi mogą powodować zawroty głowy podczas gwałtownych ruchów. Uważaj na siebie!
 4. Odczuwalne zmęczenie – pamiętaj, że w Twoim organizmie rozwija się dziecko i naprawdę do tego rozwoju potrzebuje sporo Twojej energii. Daj sobie luz i naucz się odpoczywać.
 5. Pod wpływem powiększającej się macicy narządy wewnętrzne przemieszczają się uciskając płuca, a także unosząc przeponę o ok. 4 cm. To powoduje, że zmniejsza się całkowita pojemność płuc o ok. 5%. Masz krótszy oddech i szybciej odczuwasz zmęczenie. W ciąży zmienia się także tor oddechowy z żebrowego na przeponowy.
 6. Zgaga, szczególnie w ostatnim trymestrze. Raz – ciężarna macica uciska żołądek, co powoduje cofanie się treści pokarmowej. Dwa – przełyk może podrażniać napięta przepona. Trzy – w ciele ciężarnej kobiety szaleją hormony, które mają na celu przygotowanie ciała do porodu, czyli rozluźnianie więzadeł, mięśni. Hormony nie wpływają tylko na mięśnie szkieletowe, ale także na gładkie, czyli takie które się znajdują np. w układzie pokarmowym i w tym przypadku powodują niedomykanie się rozworu przełykowego.
 7. Częstsze oddawanie moczu. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Powiększająca się macica uciska na pęcherz zmniejszając jego objętość. Co jednak warto wiedzieć? Nietrzymanie moczu nigdy nie jest fizjologiczne! Nawet drobne popuszczanie. Nawet w ciąży!
 8. Zaparcia, wzdęcia, puszczanie gazów, hemoroidy. Hormony mogą wpływać na spowolnienie niektórych funkcji organizmu np. perystaltyki jelit. Dodatkowo ponownie: macica uciska/unosi narządy, w tym jelita. Co jest szalenie istotne to robienie kupy ze stołkiem! W tej pozycji ułatwiamy sobie wypróżnianie, zmniejszamy potrzebę parcia, które nigdy nie powinno nam towarzyszyć w toalecie. W wyniku parcia będą się często pojawiały hemoroidy, które niestety powodują sporo bólu. A także sprzyja ono (parcie) osłabieniu mięsni dna miednicy i ostatecznie obniżeniom narządów płciowych, bądź nietrzymaniu moczu.
 9. Żylaki kończyn dolnych. Tak naprawdę mogą pojawić się wszędzie, jednak najczęściej na kończynach dolnych.
 10. Oczywiście także wzrost masy ciała. Tutaj pamiętajmy, że jemy DLA dwóch a nie ZA dwóch.

To nie wszystkie dolegliwości jakie mogą wystąpić. Każda ciąża też jest inna. Każda z was będzie ją przeżywała inaczej.

Warto jednak mieć świadomość, że podczas tego niesamowitego czasu – gdy dopadną was ciążowe dolegliwości – waszym przyjacielem jest fizjoterapeuta uroginekologiczny.

W zdecydowanej większości dolegliwości fizjoterapeuta potrafi świetnie pomóc, a także doradzić w jaki sposób możesz je zmniejszać sama w domu.

Fizjoterapia pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe, odprężyć ciało (bo gdy nie macie dolegliwości możecie zamiast terapii skorzystać z masażu), przygotować je do porodu. Zadba też o wasze dno miednicy, waszą aktywność fizyczną zarówno w trakcie ciąży, jak i po niej.

Korzystajcie 😉 Ja na co dzień przyjmuję pacjentki w Poznaniu. Na wizytę możesz umówić się klikając w ten link – UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Karolina „FizjoWoman”

Do zobaczenia! ❤️

Dodaj komentarz

Zamknij Menu