Dlaczego warto rozmawiać z nastoletnią córką o miesiączce?

Dlaczego warto rozmawiać z nastoletnią córką o miesiączce?

Cofnij się w czasie i postaw się ponownie w sytuacji dziewczynki, która jest na początku tej wspaniałej drogi jaką jest dojrzewanie.

Pamiętasz swój pierwszy okres? Pamiętasz jakie emocje temu towarzyszyły? Radość, że stałaś się młodą kobietką, czy może raczej przerażenie, bo nie wiedziałaś co się dzieje? A może było Tobie to zupełnie obojętne? Od kogo i kiedy dowiedziałaś się, że co miesiąc będziesz krwawić? 🤔

Okres dojrzewania dla większości nie jest najłatwiejszym czasem. Zmienia się całe nasze ciało. Jedne dziewczynki dojrzewają szybciej, inne wolniej. Obie sytuacje nierzadko są powodem kompleksów. Warto zacząć myśleć o tym, że często te kompleksy wynikają z braku świadomości.

Jako Mama jesteś pierwszą kobietą w życiu swojej córki. Dziecko poznaje świat poprzez naśladowanie. Budowanie świadomości ciała Twojego dziecka w większości przypadków będzie odzwierciedleniem Twojej świadomości własnego ciała.

Jaki masz stosunek do swojego ciała? Kochasz je czy nienawidzisz?

Jaki masz stosunek do miesiączki?

Pomóż córce zrozumieć okres dojrzewania. Pomóż poznać jej świat od najmłodszych lat.

Domyślam się, że niekiedy usłyszane po raz setny pytanie „A dlaczego?”, „A co to?” mogą doprowadzać do szaleństwa, ale…

Ty też tak poznawałaś świat.

Bądź osobą, która zamiast zabierać, dokłada cegiełki do rozwoju swojego dziecka. Dzięki tym cegiełkom będzie mogło budować swój niesamowity świat i zdrową świadomość własnego ciała.

To z jakimi emocjami mówisz o miesiączce będzie budowało w głowie Twojej córki jej obraz. Będzie miesiączkować przez wiele lat, dlatego warto żeby był on pozytywny.

Chciałabym wierzyć, że aktualne młode pokolenia dziewczynek są świetnie wyedukowane w tematach własnego ciała, miesiączek, seksualności oraz własnej fizjologii. Chciałabym wierzyć, że rozumieją swoje ciało.

Obserwując ludzi mam jednak wrażenie, że coraz mocniej zapominamy o wsłuchiwaniu się we własne ciało i zrozumieniu go. To samo dotyczy miesiączek. 😢

Droga Mamo! Poświęć czas swojej córce i wytłumacz jej czego będzie doświadczała. Niech będzie świadoma, że miesiączka jest czymś naturalnym, fizjologicznym i prędzej czy później dotyczy każdej dziewczynki. Być może pokusisz się o wytłumaczenie jej czym jest okres i dlaczego krwawimy co miesiąc?

Warto też być świadomą, że ból miesiączkowy nie jest normą, a branie tabletek nie jest jedynym wyjściem z tej bólowej sytuacji! W przypadku bolesnych miesiączek świetnie sprawdza się fizjoterapia – nawet u nastolatek.

Od czego zacząć i kiedy wytłumaczyć czym jest miesiączka?

Jak wiemy większość dziewczynek dojrzewa między dziesiątym a szesnastym rokiem życia. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w przeciągu dwóch lat od momentu rozwoju piersi. Jest to bardzo dobry moment, żeby zacząć tłumaczyć co będzie się działo z ciałem.

Częste emocje jakie towarzyszą dojrzewaniu/miesiączkom to:

  • Szczęście/duma – szczególnie u dziewczynek, które rozumieją ten proces albo mają starsze siostry, które już miesiączkowały.
  • Zawstydzenie – tak było w moim przypadku. Wiedziałam, że kiedyś w końcu dostanę okres, ale gdy się pojawił to naprawdę czułam się zawstydzona. Bałam się powiedzieć komukolwiek i chciałam, żeby się już skończył.
  • Strach /przerażenie – zdarza się, że rosnące piersi potrafią młodym dziewczynkom spędzać sen z powiek, ponieważ boją się, że pojawiające się „guzki” to rak (wujek Google naprawdę często diagnozuje raka). Dodatkowo samo krwawienie potrafi być przerażające, szczególnie gdy nie jest się na to przygotowaną. W końcu to trochę wbrew pierwotnej logice, że ktoś może krwawić tak długo i dalej żyć.

Brak świadomości rodzi naprawdę dużo stresu. Stres nie jest zdrowy, więc zminimalizuj go zawczasu. Słuchaj tego co ma Tobie do powiedzenia Twoja córka i towarzysz jej w tym niesamowitym czasie.

O co warto zadbać tłumacząc czym jest miesiączka?

Warto dużo wcześniej pokazać córce gdzie przechowujesz podpaski i tampony. W ten sposób nie będzie panikować gdy dostanie pierwszą miesiączkę, a Ciebie akurat nie będzie w domu.

Dodatkowo wytłumacz jak one działają (wiem, że nie jest to skomplikowane, ale może to zmniejszyć stres w stylu „O jeju, a co jeśli przecieknie?”). Razem moczcie tampony w kubku z wodą. Zobaczcie jak ją chłoną. Możecie wylać również trochę wody na podpaskę. Warto urozmaicić zabawę i zabarwić wodę na czerwono. To zadziała na wyobraźnie i pozwoli lepiej oswoić się z tematem.

Jak tata może pomóc córce w polubieniu miesiączki?

Cudowna opcja, która angażuje Tatę (nie zapominajmy, że to pierwszy mężczyzna w życiu dziewczynki i jego podejście do miesiączki jest bardzo ważne). Drogi Tato, gdy Twoja córka dostanie pierwszą w życiu miesiączkę – uczcijcie to! Kup jej wielki bukiet kwiatów, czekoladki i powitaj ją w świecie Młodych Kobiet. Myślę, że mając więcej niż jedną córkę młodsze same będą wyczekiwały miesiączki, żeby móc z Tobą celebrować ten dzień.

Karolina „FizjoWoman”

Jeśli Twoja nastolatka albo Ty boleśnie miesiączkujecie to zapraszam do mnie na wizytę.

Na co dzień przyjmuję pacjentki w Poznaniu. Na wizytę możesz umówić się klikając w ten link – UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Dodaj komentarz

Zamknij Menu