Endometrium – co to jest?

Endometrium – co to jest?

Aby zrozumieć czym jest endometrioza zacznijmy od tego co to jest endometrium

Endometrium to błona śluzowa macicy, czyli jej wewnętrzna ściana, która podczas każdego cyklu menstruacyjnego podlega ciągłym zmianom. Zmiany te są zależne od stężenia hormonów jajnikowych (głównie estrogenu i progesteronu), które w danej chwili oddziałują na endometrium.

Warto wiedzieć, że endometrium składa się z warstwy czynnościowej (2/3 górne) i warstwy podstawnej (1/3 dolna). Tylko warstwa czynnościowa ulega zmianom w trakcie cyklu menstruacyjnego. Zadaniem warstwy podstawnej jest natomiast odnowienie endometrium po złuszczeniu, do którego dochodzi podczas miesiączki.

Cykl endometrialny, czyli jak rośnie endometrium?

Średnio cykl trwa 28 dni (długość cyklu może się wahać między 21. a 35. dni):

  1. Pierwszym dniem cyklu jest dzień rozpoczęcia krwawienia. Skąd się ta krew bierze? Jak wygląda cykl menstruacyjny z punktu widzenia endometrium? Co się z nim dzieje? Już wszystko wyjaśniam! Cykl rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia, które wywołane jest nagłym zmniejszeniem stężenia hormonów – przede wszystkim progesteronu, ale także estrogenów. Krwawienie najczęściej trwa 3-5 dni. Bliższy opis tego, co się dzieje w tym etapie znajdziecie 7 akapitów niżej, ale cierpliwości! Nie musicie od razu przewijać. Pamiętajcie, że to jest cykliczne „wydarzenie”, a prościej będzie je zrozumieć zaczynając od dowiedzenia się co się dzieje w macicy podczas poszczególnych etapów, zanim do tego krwawienia dojdzie.
  2. Około 6 dnia cyklu, czyli po zakończeniu krwawienia, pod wpływem estrogenów błona śluzowa macicy odradza się. Powstają naczynia krwionośne. Warstwa czynnościowa powoli zwiększa swoją grubość i osiąga około 3-5mm. Endometrium w pełni jest odnowione około 4-5 dni po zakończeniu krwawienia. Cały ten etap trwa średnio do 14 dnia cyklu. Endometrium przyrasta w macicy głównie pod wpływem estrogenów. Po owulacji maleje stężenie estrogenów, ponieważ wzrasta stężenie progesteronu (wraz z uwolnieniem komórki jajowej pęka pęcherzyk jajnikowy, a jego pozostałości przekształcają się w ciałko żółte, które produkuje progesteron).
  3. W kolejnym etapie (po owulacji), trwającym między 15. a 21. dniem cyklu, włącza się do pracy progesteron, który ma za zadanie przygotować endometrium do zagnieżdżenia zarodka. W tej fazie endometrium osiąga grubość ok. 5-6 mm. Dochodzi także do pogrubienia i dalszego rozrostu tętnic zaopatrujących endometrium w krew, czyli jest ono coraz lepiej ukrwione
  4. Następne dni (21-27) są kontynuacją rozpoczętych już procesów. Silnie unaczyniona błona śluzowa macicy osiąga grubość około 10 mm i czeka na przyjęcie zarodka.
    • W tym czasie, jeżeli doszło do zapłodnienia, endometrium przekształca się w błonę doczesną (przerosła, rozpulchniona i dobrze odżywiona błona śluzowa, dzięki której zarodek może się rozwijać. Tworzy ona część łożyska).
    • Jeżeli nie doszło do zapłodnienia to na dwa dni przed końcem cyklu rozpoczyna się tzw. faza rozpadu, czyli dochodzi do zmian degeneracyjnych endometrium. Spada stężenie progesteronu i estrogenu, a naczynia krwionośne pod wpływam prostaglandyn kurczą się powodując niedokrwienie błony śluzowej. To w konsekwencji prowadzi do martwicy na poziomie jej głębszych warstw i do złuszczenia warstwy czynnościowej endometrium. Z martwiczo zmienionych naczyń krwionośnych wydobywa się krew, która wraz ze złuszczoną błoną śluzową zostaje wydalona przez pochwę z organizmu.

I tak cały proces rozpoczyna się na nowo.

O tym, czym jest endometrioza, jaką rolę odgrywa w niej endometrium i jakie mogą wystąpić dolegliwości możesz przeczytać w artykule „Endometrioza – co to jest?”. Co ma do zaoferowania fizjoterapia w przypadku leczenia endometriozy przeczytasz w artykule „nazwa”.

Dodaj komentarz

Zamknij Menu