Niepłodność – czyli co powoduje problemy z zajściem w ciążę?

Niepłodność – czyli co powoduje problemy z zajściem w ciążę?

Na co dzień zajmuję się terapią kobiet. Dziś jednak zacznę od mężczyzn. W przypadku niepłodności za ok. 30-50% niepowodzeń z zajściem w ciążę odpowiada czynnik męski, dlatego też jeżeli para ma ten problem to powinna być diagnozowana RAZEM!

Na szczęście coraz więcej par zdaje sobie z tego sprawę.

Co powoduje problemy z zajściem w ciążę w przypadku mężczyzn?

Przeciętny czas spermatogenezy, czyli wytwarzania plemników trwa około 74 dni (między 69, a 80). Jeżeli w tym czasie ich rozwój zostanie zaburzony, to trzeba czekać ponad 2 miesiące na nowe, zdrowe plemniki. Natury nie oszukasz. Co zatem zaburza prawidłowy rozwój plemników?

 1. Przede wszystkim PRZEGRZEWANIE JĄDER, które najczęściej spowodowane jest:
  • Noszeniem obcisłej bielizny
  • Pracą z laptopem na kolanach
  • Długimi gorącymi kąpielami
  • Pobytami w saunie
  • Podgrzewanymi fotelami w autach
 2. Zbyt intensywna aktywność fizyczna.
  • Może prowadzić do przegrzania jąder
  • Intensywny wysiłek podnosi poziom kortyzolu w organizmie, czyli tak jakbyśmy się mocno stresowali. Taki stan powoduje zwiększoną pracę układu współczulnego, który odpowiada za reakcję „walcz/uciekaj”, czyli mobilizuje organizm do gotowości, obrony. Najprościej mówiąc – krew zdecydowanie chętniej podąża do mięśni, zamiast do narządów miednicy mniejszej. Taki przewlekły stan napięcia organizmu będzie powodował zaburzenia ukrwienia w obrębie miednicy, układu pokarmowego, a co za tym idzie w pewnym momencie także zaburzenie funkcji, jak np. produkcja plemników chętnych do roboty.
 3. Przewlekłe zmęczenie – mechanizm podobny do tego ujętego w powyższym punkcie.
 4. Urazy jąder np. podczas gry w piłkę nożną.
 5. Różne choroby także mają wpływ na plemniki. Np. wnętrostwo, zespół Kallmanna itd.
 6. Stosowanie anabolików – Panowie, którzy chcą szybko „urosnąć” i stosują różnego rodzaju wspomagacze muszą się liczyć z tym, że prowadzą one do zaburzeń płodności. W przypadku stosowania naturalnego testosteronu płodność najczęściej wraca do normy po około 3 miesiącach od odstawienia, natomiast syntetyki powodują długotrwałą niepłodność.
 7. Zaburzenia hormonalne

Poranny wzwód jest oznaką wypoczętego ciała mężczyzny. Nadmierne pobudzenie układu współczulnego (przewlekły stres, zbyt duża aktywność fizyczna, przepracowanie, przewlekłe zmęczenie) sprawia, że po przebudzeniu „nie staje”.

Jednak drogie Panie, nie pytajcie i nie sprawdzajcie natrętnie każdego ranka czy wasz mężczyzna wstał „godnie” – to także będzie powodowało u niego sporo stresu. Dyskretnie możecie! 😅

Co powoduje problemy z zajściem w ciążę w przypadku kobiet?

Powyżej poruszyłam temat niepłodności męskiej. Teraz przyszła pora na niepłodność kobiecą. Co w naszym ciele może przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę? I jak sobie z tym radzić?

 1. Zaburzenia hormonalne, które mogą powodować niedojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a co za tym idzie brak owulacji, zaburzać cykl menstruacyjny itd. A także takie schorzenia jak PCOS, insulinooporność czy choroby tarczycy.
 2. Nieprawidłowa masa ciała. Zarówno otyłość jak i zbyt niska masa ciała mogą prowadzić do zaburzeń płodności. Niska masa ciała, niedobór kaloryczny sprawia, że ciało nie ma energii na ten cały skomplikowany proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Po prostu nie ma energii na zrobienie dziecka. Dodatkowo hormony potrzebują nieco tłuszczu żeby mogły być transportowane i tworzone. Anoreksja upośledza płodność. Długotrwała będzie prowadziła do nieodwracalnego wyniszczenia organizmu. Natomiast nadmiar tkanki tłuszczowej wytwarza hormony, które rozregulowują układ hormonalny. Dbajcie o prawidłową masę ciała‼️
 3. Zapewne większość z was wyobrażając sobie jajnik widzi ściśle do niego przylegający jajowód. Otóż tak nie jest. Jajowód znajduje się w pobliżu jajnika i jest do niego przymocowany więzadłem lejkowo-jajnikowym, ale nie jest do niego „przyklejony”. Jajowód jest ruchomy. W okolicy owulacji dojrzały pęcherzyk wytwarza substancje chemiczne, które kuszą najbliższy jajowód. Ten wyczuwając „ulubione zapachy” zbliża się do jajnika i stara się go opleść po to, aby w czasie owulacji wyłapać komórkę jajową z pękającego pęcherzyka. I tu się pojawia pierwszy problem. Zaburzona ruchomość jajowodu np. w wyniku zrostów (endometrioza, przebyte operacje) , bądź adhezji, sklejeń tkankowych wywołanych nadmiernym napięciem tkankowym np. przez długotrwały braku ruchu, nieprawidłową postawę ciała czy przewlekły stres (bo nasze ciało się broni).
 4. Komórka jajowa, która trafia do jajowodu może napotkać dwa problemy:
  • Pierwszy z nich to obniżona ruchomość rzęsek jajowodów. Skurcz mięśni oraz rzęski poprzez swój ruch zapewniają transport komórki jajowej do jamy macicy. Jeśli ruch będzie zbyt wolny, lub w ogóle go nie będzie to komórka jajowa nie dotrze na czas do plemnika. Drogie Panie – nie tylko plemnik ma drogę do pokonania. Komórka jajowa wychodzi mu naprzeciw. Ona nie jest bierna w tym akcie. Co warto wiedzieć? Kofeina spowalnia ruch rzęsek, dlatego starając się o ciążę warto zrezygnować z kawy.
  • Jajowód w najwęższym miejscu liczy sobie 2-4mm, a czasem nawet 0,5mm. Natomiast komórka jajowa ma ok. 0,12mm. Niby różnica w wielkości spora, więc po co o tym pisać? Niestety zdarza się, że w wyniku różnych stanów zapalnych, chorób, zabiegów dochodzi do zwężenia światła jajowodu przez powstałe zrosty. Ta sytuacja może uniemożliwić plemnikom spotkanie się z komórką jajową.
 5. Problem połączenia się plemnika z komórką jajową. To nie jest tak, że komórka jajowa czeka na pierwszy lepszy plemnik i jest przeszczęśliwa, że ten wymęczony życiem albo zasmarkany kawaler zwrócił na nią uwagę. Jest wybredna! W końcu mają razem stworzyć coś cudownego. I tu wracam do poprzedniego postu – JAKOŚĆ PLEMNIKÓW. Wszystkie męskie infekcje moczowe, przegrzewanie jąder, nadmierny stres, przewlekłe zmęczenie będą miały wpływ na rozwój plemników. Ale także wszystkie stany zapalne w ciele kobiety będą utrudniały zajście w ciąże. Pomijając tworzenie się sklejeń tkankowych, będą po prostu angażowały organizm do walki z infekcjami zamiast do przeznaczenia energii na zapłodnienie.
 6. Do zapłodnienia komórki jajowej plemniki potrzebują odpowiedniego śluzu szyjkowego, bo dzięki niemu mogą się przemieszczać. Zarówno częste uczucie suchości w pochwie jak i ciągłe, intensywne, gęste upławy nie sprzyjają zapłodnieniu. Nieprawidłowe upławy bardzo często są wynikiem napięć w okolicy szyjki macicy. Warto oczywiście skonsultować je z ginekologiem w celu wykluczenia infekcji‼️
 7. Brak odpowiedniej grubości endometrium. Jak już wiemy, endometrium jest zależne od hormonów i narasta po miesiączce przygotowując macicę do zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia złuszcza się i krwawimy. Zdarza się tak, że endometrium nie rozrasta się jak powinno, czyli nie tworzy „przyjemniej gąbeczki”, w którą wczepi się zarodek. W przypadku niewielkiego przyrostu endometrium miesiączki mogą być krótkie i skąpe. Problem ten najczęściej spowodowany jest zbyt małą ilością progesteronu, a także zmniejszonym ukrwieniem, odżywieniem w okolicy macicy. Skąd to się może brać? Ano z ograniczonej ruchomości macicy‼️
 8. Ustawienie macicy. W przypadku tyłopochylenia plemniki mogą mieć bardziej utrudnioną drogę do wnętrza macicy. Jednak w wielu przypadkach naprawdę radzą sobie świetnie, dlatego jeśli jesteś posiadaczką macicy z takim ustawieniem – nie martw się. Może się też zdarzyć, że macica będzie skręcona (zrotowana) bądź zgięta bocznie w którąś stronę. W tym przypadku będzie wywierała nacisk na jeden jajnik, przez co plemniki mają większy problem z dotarciem do celu. W przypadku skrętu może też dochodzić do zaburzenia ukrwienia i unerwienia. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym napięciem tkanek.
 9. Brak ruchu na co dzień, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa – wszystko wpływa na miednicę i narządy, które się w niej znajdują. Oczywiście wpływa to na całe ciało, ale dziś skupiamy się na miednicy. Sztywna miednica sprawia, że w środku też nie ma ruchomości. Każda asymetria miednicy wpływa na asymetrię narządów. Krew nie krąży prawidłowo. Dochodzi do zastojów żylnych. Bardzo często brak ruchu w obrębie macicy będzie powodował bolesne miesiączki, torbiele, mięśniaki, bo dochodzi do zaburzeń krążenia.
 10. Wyżej poruszyłam już następny problem – mięśniaki. Mięśniaki mogą mieć różne wymiary a także różne usytuowanie. Jedna z teorii ich powstawania głosi, że są wynikiem długotrwałego zaburzenia ukrwienia narządów. Pomińmy zaburzenia ukrwienia, które nigdy nie sprzyjają płodności. W zależności od umiejscowienia mięśniaki mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. Mogą też blokować ujście jajowodu do jamy macicy i np. sprzyjać rozwijaniu się ciąży pozamacicznej.
 11. Nadmiernie pobudzony układ współczulny. Z poprzedniego postu wiemy co na niego wpływa. Nadmierny stres, przewlekłe zmęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny, częste infekcje, brak/mało snu, brak relaksu. Wszystkie te aspekty wpływają na wprowadzenie ciała w stan gotowości do walki, pełnej mobilizacji. W takim stanie krew w pierwszej kolejności zaopatruje mięśnie. Niestety coś za coś. Gdy mięśnie są silnie dokrwione, to narządy miednicy mniejszej nie są. Czyli ponownie (upraszczając) jak ma się rozwinąć tam nowe życie, skoro w tych narządach zbyt wiele życia nie ma? I powtórzę jeszcze jedną ważną kwestię – dla organizmu najważniejsza jesteś Ty, nikt inny. Tylko Ty. Jeśli w pierwszej kolejności nie zadbasz o siebie, o swoje ciało, to Twój organizm nie będzie chciał dzielić energii na dwie osoby. A trochę jej do tego potrzeba.
 12. Seks ma na celu dwie rzeczy: rozmnażanie i przyjemność. W przypadku starania się o dziecko niestety wiele par nie odczuwa zbyt wiele frajdy z seksu. Problemy z zajściem w ciążę to spora presja. A jeszcze te wszystkie życzliwe ciotki, babcie, koleżanki – „I co, w końcu się udało?”. Jednak należy pamiętać, że presja powoduje mnóstwo stresu. Stres wpływa na pobudzenie układu współczulnego. Układ współczulny zmniejsza ukrwienie w narządach miednicy mniejszej. Troszkę się rozjaśnia? Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwo powiedzieć „Wyluzuj! Ciesz się seksem”. Prawda jest jednak taka, że im będziecie bardziej zrelaksowani podczas seksu, im większą frajdę będziecie z niego mieli, tym wasze ciała będą bardziej odprężone i lepiej przygotowane do stworzenia dziecka.
 13. Blizny np. po CC, wycięciu wyrostka robaczkowego. Wszystkie blizny w obrębie jamy brzusznej. Tak, nawet te po laparoskopii. Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko zrostów. Kto nie pamięta dlaczego warto z każdą blizną udać się do fizjoterapeuty to odsyłam do wpisu o bliźnie.
 14. Wszystkie infekcje układu moczowo-płciowego.
 15. Urazy kości krzyżowej i guzicznej. Kto nigdy w życiu nie upadł na pupę? Chyba nie ma takiej osoby. Każdy uraz, upadek powoduje nadmierne napięcie tkanek w celu ochrony danej okolicy. Nadmierne napięcie w okolicy kości krzyżowej będzie upośledzało unerwienie narządów miednicy mniejszej w tym macicy, jajników, jajowodów.

W przypadku rozpoczęcia procesu leczenia zaburzeń płodności zawsze powinnyście wziąć pod uwagę fizjoterapię. Jest ona niesamowicie istotnym ogniwem.

Za pomocą terapii manualnej, wisceralnej, ćwiczeń zostaje poprawiona ruchomość w obrębie miednicy, macicy itd. Ruchomość jest tu kluczowa! Jeżeli wszystko rusza się prawidłowo to znaczy, że będzie też prawidłowo ukrwione, odżywione, czyli będzie prawidłowo funkcjonowało.

Dzięki terapii wpływamy na zmniejszenie napięć w ciele i tych zewnętrznych i tych między narządami. W przypadku nadmiernie pobudzonego układu współczulnego (już chyba każda z was wie co na to wpływa) potrafi wyciszyć organizm i doprowadzić układ nerwowy do stanu równowagi.

Jednym zdaniem: JEST NIEZBĘDNA!

Co powoduje problemy z zajściem w ciążę w przypadku obu płci?

Poniższe punkty dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet, dlatego drogie Panie zwróćcie na nie szczególną uwagę:

 1. Zbyt mała ilość snu. Warto zwrócić uwagę na to czy jesteśmy rano wyspani (w przypadku obu płci). Najprościej mówiąc:
  • Do zrobienia dziecka organizm potrzebuje ENERGII‼️
  • Powinniśmy spać co najmniej 6,5h dziennie. I najlepiej starać się żyć w zgodzie z rytmem dzień/noc.
 2. Nie dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii. Nasze ciało ma priorytety. Przede wszystkich chce utrzymać przy życiu CIEBIE. To Ty jesteś dla niego najważniejsza. Starając się o dziecko zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu oraz kaloryczności w pożywieniu. Zwracaj też uwagę na jakoś pożywienia.
 3. Otyłość, ponieważ wpływa ona na hormonalne rozstrojenie organizmu.
 4. Blizny w obrębie jamy brzusznej. Same blizny nie są problemem, ale zrosty już tak‼️ Miałaś wycinany wyrostek robaczkowy? Inną operacje? Nikt nigdy nie dotknął Twojej blizny? Ty też nie? Pamiętaj, że wszystko się ze sobą łączy. Zrosty zaburzają ruchomość, jednocześnie zmniejszając szansę na powodzenie w zapłodnieniu. Sprawdzaj blizny u fizjoterapeuty, najlepiej uroginekologicznego.
 5. Brak ruchu. Siedzący tryb życia to nigdy nic dobrego. Sztywna miednica też nie. Pamiętajcie, że miednica jest tu kluczowa. Ona bierze udział w stosunku płciowym, jest istotna podczas ciąży, a także porodu. Dbaj o nią.
 6. To jaki masz tryb życia. Jeśli jesteś pracoholiczką/pracoholikiem i po powrocie do domu nie masz zbyt wiele energii, to ponownie: Do zrobienia dziecka jest ona niezbędna.
 7. Różne dolegliwości. Może np. masz częste infekcje pęcherza, albo bolesne miesiączki? Oddawanie moczu nieco się zmieniło? Może coś Cię „ciągnie”? Tak jak w przypadku blizn – pamiętaj, że ciało to jedność. Niestety to nie jest tak, że gdy boli bark to na pewno właśnie z barkiem jest problem. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, coś boli – skonsultuj to z fizjoterapeutą. Ciało poprzez ból i infekcje sygnalizuje, że coś mu nie pasuje. Wsłuchaj się.
 8. Zastoje żylne w miednicy. Będą one powodowały zaburzenia, bo krew nie może dalej przepłynąć. Problemy z nerkami, pojawianie się torbieli na jajnikach, obrzęki kończyn dolnych? W przypadku zaburzenia powrotu żylnego u mężczyzn mogą powstać np. żylaki powrózka nasiennego. I np. taka sytuacja: u kobiet obniżenie lewej nerki może spowodować zablokowanie przepływu żylnego z lewego jajnika i cofanie się krwi. Miejcie to na uwadze

W wielu z powyższych punktów związanych z problemem zajścia w ciążę może pomóc fizjoterapia. Znajdź fizjoterapeutę uroginekologicznego w Twoim mieście i dowiedz się jak może pomóc.

Dużo mogłabym jeszcze pisać na temat niepłodności, ale…
Pytanie za 💯 punktów: Kto dobrnął do końca?

Karolina „FizjoWoman”

Na co dzień przyjmuję pacjentki w Poznaniu. Na wizytę możesz umówić się klikając w ten link – UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Dodaj komentarz

Zamknij Menu