Seks po porodzie – czy rzeczywiście musi boleć?

Seks po porodzie – czy rzeczywiście musi boleć?

Drugi „pierwszy raz”? Czy będzie bolało? Pierwszy seks po porodzie budzi wiele emocji. Nie zawsze są one pozytywne. Kobiety często zamiast podniecenia czują obawę przed bólem. Znasz to?

Seks po porodzie – czy będzie bolał?

Wiele kobiet opowiada mi w gabinecie, że zmuszają się do pierwszego seksu po porodzie, żeby mieć go już za sobą, żeby sprawdzić czy boli, bo usłyszały od koleżanek, że na początku zawsze boli, ale po kilku razach jest lepiej/ból mija.

Tu już warto się zatrzymać!

Nie każda kobieta po porodzie będzie odczuwała ból podczas współżycia. Nie ma więc sensu się negatywnie nastawiać. Słuchanie takich „dobrych” rad będzie zwiększało Twój stres przed pierwszym razem, a takie napięcie ciała może sprawić, że seks naprawdę nie będzie przyjemny.

Seks po porodzie a nastawienie

Nastawienie psychiczne jest bardzo ważne! Drugi „pierwszy raz” dopiero przed Tobą? Jeśli nie czujesz się na niego gotowa, to poczekaj. Nikt nie ma prawa zmuszać Cię do seksu.

Jesteś zmęczona i ciągle niewyspana? Czujesz, że Twoje ciało nie jest gotowe? Nie spiesz się. Daj sobie czas.

Co jeśli psychicznie jesteś gotowa, chcesz współżyć, ale boisz się, że będzie bolało? 🤔

Dlaczego warto odwiedzić fizjoterapeutę przed pierwszym seksem po porodzie?

Wybierz się do fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Na wizycie zostanie m.in. ocenione Twoje dno miednicy*. W skrócie: zostaną ocenione Twoje mięśnie, napięcia w dnie miednicy oraz blizna krocza. Czy jest przesuwalna, czy dotknięcie blizny boli itd.

Badanie daje informacje co się dzieje z mięśniami, blizną, ile pracy trzeba będzie im poświęcić i czy faktycznie może to stanowić problem w seksie.

BARDZO WAŻNE: Zamiast się stresować, można się do drugiego „pierwszego” seksu przygotować (nawet się to rymuje 👌).

Seks po porodzie – dlaczego może boleć?

Po każdym nacięciu/pęknięciu krocza jest zwiększona tkliwość tkanek. Naprawdę nie ma sensu czekać X miesięcy/lat, aż blizna przestanie boleć.
Świeża blizna (przychodzimy na wizytę gdy jest wygojona – najlepiej po ok 6 tyg, czyli po połogu) szybko poddaje się terapii. Im starsza, tym tak naprawdę więcej pracy trzeba w nią włożyć. Chociaż nie zawsze.
Uelastycznienie blizny oraz poprawa jej przesuwalności sprawią, że nie będzie stanowiła problemu podczas współżycia.

Zdarza się też, że niektórzy dowcipnisie zszywając nacięte/pęknięte krocze robią dodatkowy „szew” żeby było ciaśniej. 😤 Jest to niesamowita głupota, ponieważ blizna ma ogólnie gorszą elastyczność niż inne tkanki, więc sama z siebie tej ruchomości, elastyczności nie nabierze. Niestety zdarzały się Panie, które musiały ponownie poddać się zabiegowi, po to żeby zlikwidować „ciasnotę”.
Warto rozmawiać z koleżankami gdzie rodziły, kto je zszywał żeby wiedzieć gdzie dobrze rodzić. Oczywiście nie zawsze da się wszystko zaplanować i nie zawsze mamy wpływ na kogo trafimy. 😔

Po porodzie wspomaganym np. próżnociągiem pojawiają się mini ranki wewnątrz pochwy, które również mogą powodować ból podczas współżycia. Tutaj tym bardziej warto dać czas tkankom na wygojenie się, a później skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Z resztą poród bez wspomagaczy, nacięcia czy pęknięcia krocza też jest pewnego rodzaju traumą dla tkanek i może powodować, że dno miednicy będzie bardziej tkliwe. Wszystko zależy od tego jak ten poród przebiegał, ile trwał itd.

Seks po porodzie z cesarskim cięciem

Co jeśli rodziłam poprzez cesarskie cięcie? Przecież wtedy nie mam blizny na kroczu, więc dlaczego odczuwam ból podczas współżycia? 🤔

Blizny na kroczu nie ma, ale… nasze ciało przygotowując się do porodu wytwarza hormony mające na celu rozluźnienie więzadeł, mięśni (w tym dna miednicy), ogólnie ciała. Ono nie wie, że poród odbędzie się poprzez cesarskie cięcie, więc przygotowuje się do standardowej „procedury porodowej”. (Z resztą ten niesamowity mechanizm pozwala się dziecku rozwijać. Bez tego macica nie mogłaby osiągnąć swoich rozmiarów.)

W skrócie: ciało się rozluźnia, tkanki mają zdolność do większego rozciągnięcia, ale po porodzie zaczynają się obkurczać, w tym dno miednicy. A jak pamiętasz nie doszło do jego rozciągnięcia, więc staje się bardziej napięte! To nasz winowajca.

Cesarka jest operacją i może dochodzić do zrostów w jamie brzusznej, dlatego niesamowicie istotne jest mobilizowanie blizny. Zrosty mogą ograniczać ruchomości narządów, usztywniać brzuch. To również może powodować ból podczas współżycia, tylko w tym przypadku ból będziesz odczuwała głębiej – w podbrzuszu – a nie przy wejściu do pochwy, czy w pochwie.

Bolesny seks podczas karmienia piersią

Warto też wspomnieć o karmieniu piersią. Jeśli karmisz piersią to bardzo często możesz odczuwać suchość pochwy. Brak prawidłowego nawilżenia będzie się wiązał z tarciem, które będzie powodowało mini ranki. Zadbaj o dobre nawilżenie podczas współżycia.

Podczas porodu zdarza się także, że dochodzi do obniżeń narządów miednicy mniejszej (pęcherza, macicy, odbytnicy). Oznacza to, że np. pęcherz wpukla się w ścianę pochwy, tworząc przeszkodę dla penisa podczas seksu. Możesz czuć blokadę, albo ból. (więcej o obniżeniach opowiem w innym poście) Jedyne co chciałabym dodać to: na obniżenia pracujemy x lat, czasami całe życie, więc nie ma sensu zwalać winy na poród naturalny. Dzięki niemu po prostu problem staje się szybciej widoczny. Kobiety, które nigdy nie rodziły też mogą mieć obniżenia. Dbaj o zdrowe nawyki czynności codziennych.

Co zrobić, żeby seks po porodzie był bezbolesny? – 7 wskazówek

Przed chwilą dowiedziałaś się jakie mogą być powody bólu podczas współżycia spowodowane różnym przebiegiem porodu. Teraz chciałabym spojrzeć na problem bólu z innej perspektywy i pokazać CI jak przygotować się do drugiego „pierwszego” razu.

 1. Nie zmuszaj się do seksu – czuj się na niego gotowa. Po prostu!
 2. Porozmawiaj z partnerem o swoich obawach – nie bój się mówić o obawach. Seks jest czynnością, w której obydwoje bierzecie udział, więc Twoje emocje są niesamowicie istotne. Powiedz czego się obawiasz, czego oczekujesz. Jak partner ma Ciebie traktować, od czego zacząć, żebyś mogła poczuć się zaopiekowana i spokojniejsza (może od dania Ci się wyspać? 😴). Możecie też ustalić hasło oznaczające stop. Po co? Żebyś w razie bólu nie musiała „zagryzać zębów”, żebyś nie musiała przekraczać swoich granic, żeby partner wiedział co czujesz.
 3. Poznaj swoje ciało na nowo – to jasne, że podczas ciąży nasze ciało się zmienia. Po porodzie potrzebuje czasu żeby wrócić do „normy”. Poczekaj cierpliwie, akceptuj zmiany. Spójrz na siebie w lustrze i zamiast wymyślać kolejny dzień z rzędu, co z Tobą jest nie tak, pomyśl o tym, że Twoje ciało jest cudowne, bo wydało na świat tego małego Frędzla 👶
 4. Poznaj swoją bliznę. SUPER WAŻNE – nie jest istotne czy rodziłaś naturalnie z nacięciem/pęknięciem krocza czy poprzez cesarskie cięcie, ważne żebyś zaopiekowała się swoją blizną. Nie udawaj, że jej nie ma. Ona magicznie nie zniknie. Będzie z Tobą do końca życia. Pokochaj ją.
  • Blizna jest Twoją historią i pokazuje przez co przeszłaś. Zdarza się, że porody są silnie traumatyczne i nie ma się co dziwić, że wtedy ciężko jest zaakceptować swoją bliznę. Jednak niedotykana blizna dużo wolniej wraca do funkcjonowania. 😔
   Nie mówię, że masz sprawiać sobie ból. Po prostu pod prysznicem lub przed snem
  • Obejrzyj swoje krocze, zapoznaj się z jego wyglądem. Dotknij je i poczuj bliznę. Delikatnie ją głaszcz, lekko uciskaj. Przyzwyczaj ją do dotyku.
  • Podczas seksu penis cały czas ociera się o bliznę, co oznacza, że ją dotyka. Jeśli w powyższym ćwiczeniu czujesz, że na Twój dotyk blizna reaguje bólem/dyskomfortem/szczypaniem/pieczeniem to możesz założyć, że podczas seksu będzie podobnie. Dlatego własny dotyk i poznanie swojego ciała na początek są tak ważnym krokiem!
 5. Gra wstępna – coś o czym wiele par wciąż zapomina. W tym przypadku szybki numerek, póki dziecko śpi, się nie sprawdzi. Gra wstępna jest niesamowicie ważna! Dzięki niej nasze ciała czują się bardziej gotowe. Czemu? Podczas gry wstępnej budzi się pożądanie, a co za tym idzie krew napływa do narządów płciowych. Mocne ukrwienie sprawia, że krew silniej też krąży w okolicy blizny odżywiając ją i uelastyczniając.
  Dodatkowo pochwa naturalnie się nawilża, dzięki czemu stosunek będzie prostszy, ruch będzie „płynniejszy” .
  • Pamiętaj, że podczas karmienia piersią występuje niski poziom estrogenów, a to sprzyja suchości pochwy, więc dobrze jednak mieć pod ręką lubrykanty, by uniknąć jakiegokolwiek silniejszego tarcia po bliźnie. Mówiąc najprościej jak się da: Zadbajcie o dobry poślizg.
 6. Spotkaj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym – gdy jednak powyższa instrukcja się nie sprawdziła i seks boli albo boli Ciebie podczas samego dotyku to wybierz się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Czas na mobilizację blizny, czyli sprawienie, że będzie elastyczna i mniej wrażliwa na bodźce. Warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego po połogu, żeby sprawdzić stan swojego ciała po ciąży (ból blizny, stan dna miednicy, rozejście mięśni prostych brzucha itd.). Jeszcze zbyt mało się mówi o tym jakie to istotne, ale już widać dużą różnicę. Coraz więcej Pań przychodzi się skontrolować, bo usłyszały, że warto 🙂 Też nie zwlekaj!
 7. DLA PANÓW – jeśli Twoją kobietę boli podczas współżycia to daj jej czas i okaż jej wsparcie, żeby mogła się poczuć bezpiecznie. Zmuszanie do seksu nawet łagodne w stylu haseł „bo już tak długo nie uprawialiśmy seksu, a ja mam swoje potrzeby” czy gorsze „mogę jeść na mieście” jest słabe, nawet bardzo.
  • Przeczytaj powyższe punkty i zobacz co możesz zrobić, żeby Twoja partnerka nie stresowała się seksem. Ważna jest świadomość, że jakiekolwiek przymuszanie do seksu, które w Twojej głowie może być nieszkodliwe i śmieszne w głowie Twojej kobiety już niekoniecznie.
  • Zmuszanie się do seksu będzie zwiększało jej napięcie w obszarze dna miednicy, co ostatecznie może doprowadzić do bolesnego współżycia nie spowodowanego blizną. Seks będzie się kojarzył z bólem i po prostu zacznie go unikać. No bo kto lubi robić rzeczy, które sprawiają mu ból? 🤔

Jeśli dalej jest to ciężkie do uzmysłowienia to mam pytanie: Dostałeś kiedyś piłką w „jajka” ? Czy czując ten ból miałbyś ochotę na seks? Nie sądzę…

Do Panów, którzy dbają o potrzeby swoich kobiet i są wyrozumiali: cieszę się, że coraz więcej pacjentek zgłasza, że ma właśnie takiego partnera, który daje jej czas i zrozumienie. Oby więcej Was takich było! ❤️

Seks po porodzie – podsumowanie

Niezależnie od tego czy ból Ciebie dotyczy czy nie…

Niezależnie od tego czy rodziłaś drogą natury czy poprzez cesarskie cięcie…

BARDZO WAŻNE: Warto żebyś umówiła się do fizjoterapeuty uroginekologicznego sprawdzić swoje ciało po porodzie

Umów się do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie szczególnie gdy:

 • odczuwasz ból podczas współżycia
 • miałaś zszywane krocze
 • rodziłaś poprzez cesarskie cięcie
 • miałaś poród wspomagany np. próżnociągiem
 • masz uczucie luźnej pochwy
 • masz uczucie ciała obcego w pochwie
 • widzisz, że na brzuchu często tworzy się stożek

To ważne abyś o siebie zadbała ❤️ #PostawNaSiebie

P.S.
Panie mówią, że fizjoterapeutyczne badanie dna miednicy jest fajniejsze niż to u ginekologa, więc nie masz się czego obawiać. Sama sprawdź czy nie ściemniają 😎

Karolina Leja „FizjoWoman”
_____________________________________________
Udostępnij post i pomóż mi uświadomić kobietom, że ból podczas seksu nie powinien występować. Opowiedz o tym chociaż jednej przyjaciółce.

Dobrnęłaś do końca? 🙈

Na co dzień przyjmuję pacjentki w Poznaniu. Na wizytę możesz umówić się klikając w ten link – UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Dodaj komentarz

Zamknij Menu